درباره ما
ما کی استیم ؟
گروه تماس برای صلح بعنوان یک حرکت ملی صلح خواهی، غیر سیاسی، مخالف جنگ و منازعات مسلحانه و غیر وابسته به افراد و گروه‌های سیاسی، متشکل از فعالان نسل نو و جوانان، به تاریخ 31 اسد 1399 - 22 اگست 2019 جهت ایجاد و تقویت آدرس همه شمول نسل نو و جوانان، دادخواهی برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور، ایجاد فضای صلح آمیز و تلاش برای آشتی ملی، تفاهم از طریق گفتگو و راه حل‌های سیاسی و خشونت پرهیز، تقویت جایگاه و مشارکت سیاسی زنان، مراجعه به آرا و خواست‌های مردم، حفظ روند مردم سالاری و کسب اقتدار سیاسی از طریق انتخابات، و حمایت از قانون اساسی عادلانه که در آن حقوق تمام اتباع محفوظ باشد تاسیس گردید. به باور رهبری گروه تماس و جرگه صلح نسل نو و جوانان؛ در دو دهه پسین، چهار محور سیاسی در افغانستان حضور داشتند: ۱ رهبران و تنظیم‌های جهادی ۲ تحریک اسلامی طالبان ۳ تکنوکرات‌های شامل قدرت و ۴ نسل نو و جوانان افغانستان. از این جمله سه محور نخست، در تمام تصامیم سیاسی و نظامی افغانستان حضور فعال داشته اند. اما محور چهارم- نسل نو و جوانان افغانستان که ضمن باورمندی به ارزش‌های اسلامی و ملی، خواهان حضور همه اقوام، زنان و جوانان در تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی و مشارکت ملی هستند تا کنون نقش فعال نداشته و در تصمیم گیری‌ها دخیل نبوده و همواره قربانی تصمیم‌گیری‌های سه محور نخست شده‌اند. از دید رهبری گروه تماس «بحران افغانستان راه حل نظامی نداشته و از طریق گفتگو و تفاهم‌های سیاسی می‌توان حضور معنادار همه مردم و اقشار جامعه در قدرت و ثبات سیاسی در کشور را فراهم کرد.» گروه تماس برای صلح جهت تحقق اهداف خویش و به منظور ایجاد صلح پایدار و ثبات دایمی؛ به فعالیت و تلاش خود با شعار (باهم برای افغانستان) ادامه می‌دهد. گروه تماس قبلاٌ تحت نام "گروپ تماس جوانان برای صلح" فعالیت می کرد؛ به اساس مشوره و تصمیم رهبری و همکاران گروه تماس و جرگه صلح نسل نو و جوانان بعد از تحولات سیاسی و نظامی 24 اسد 1400 – 15 آگست 2021 به نام "گروه تماس برای صلح" اختصار گردید
دفتر کاری گروه تماس برای صلح، در شهر کابل موقعیت داشته و سکرتریت‌های ولایتی آن به منظور هماهنگی و انسجام نسل نو و جوانان در 19 ولایت افغانستان گشایش یافته و ادامه دارد
اهداف

1.    تحکیم«صلح پایدار و ثبات دایمی» در افغانستان، تقویت و حمایت از صدای صلح خواهی و تفاهم از طریق گفتگو و راه‌های خشونت پرهیز در کشور.

2.    انسجام، همصدايی و همگرايی نسل نو و جوانان برای اعمار صلح در افغانستان.

3.    حضور و مشارکت معنادار زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی.

4.    جلب کمک‌های مالی و بشر دوستانه جهانی برای مردم افغانستان.

5.    ارتقای ظرفیت و توانمند سازی جوانان و زنان.

چگونگی فعالیت‌ها

1.     گفتگو و تدویر نشست‌ها با رهبری امارت اسلامی/ جانب طالبان، شخصیت‌ها، جریان‌ها و جوانب مطرح سیاسی، علماء، بزرگان، متنفذین، زنان، نهادها و فعالان مدنی، نسل نو و جوانان.

2.     برگزاری جرگه‌ها، کنفرانس‌ها و جلسات با نسل نو و جوانان.

3.     دادخواهی برای حضور و مشارکت معنادار زنان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی.

4.     دادخواهی برای جلب کمک های مالی و بشردوستانه بین المللی برای افغانستان.

5.     برگزاری جرگه‌‌ها و جلسات در مناطق مختلف و تلاش جهت آشتی و ختم دشمنی‌های محلی و شخصی.

6.     تدویر برنامه‌ها، سیمینارها و ورکشاپ‌های آموزشی کوتاه مدت تخصصی و چگونگی اشتغال زایی، آموزش‌های حقوق بشری و چگونگی اعمار صلح، راه اندازی برنامه‌های مشاعره، کتاب خوانی، مقاله نویسی و تورنمنت‌های ورزشی.

7.     برگزاری سیمینارها برای چگونگی ایجاد فرصت‌های اقتصادی و تجارتی در افغانستان.

ycgp copy
فعالیت‌های گروه تماس
2 copy
نشست‌ها

گروه تماس برای صلح با برگزاری ده‌ها نشست‌ با جوانان، فعالان سیاسی و مدنی، نماینده کشورها و نهادهای بین‌المللی، به شمول سازمان ملل در افغانستان در جهت هماهنگی و همصدایی نسل نو و جوانان در پروسه صلح تلاش نموده و به آن متعهد است 

بیشتر
IMG_9527
کنفرانس‌ها و گردهمایی‌ها

گروه تماس برای صلح تا ماه اسد ۱۴۰۰ به 30 ولایت کشور سفر نموده و ده‌ها جرگه‌، کنفرانس‌، گردهمایی و راهپیمایی‌‌ها را میان جوانان و نسل نو کشور راه اندازی نموده است.

بیشتر
سکرتریت ولایتی هرات
سکرتریت‌های ولایتی

سکرتریت‌های ولایتی متشکل از اعضای کمیسیون برگزاری، مسوولان و منشی‌های انتخابی کمیته‌های ده‌گانه جرگه‌ها و همایش‌های صلح نسل نو و جوانان ولایت مربوطه می‌باشد

بیشتر
IMG_0405 copy
جرگه‌ها و همایش‌ها

جرگه‌ها و همایش‌های صلح نسل نو و جوانان بعنوان یکی از بزرگترین برنامه‌های گروه تماس برای صلح، در 30 ولایت کشور به منظور ایجاد انسجام،  همصدایی و همگرایی نسل نو و جوانان افغانستان در روند صلح برگزار شده  است

بیشتر
خواست‌های گروه تماس

1)           برداشتن گام‌های عملی، صادقانه و متعهدانه توسط امارت اسلامی (جانب طالبان) در راستای حل منازعات از طریق مذاکره و تفاهم سیاسی، آغاز روند جدید گفتگو ‌ها و مذاکرات صلح، آشتی ملی، تفاهم بر نقشه راه همه جانبه و توافق روی چگونگی تسوید و تصویب قانون اساسی جدید با سایر جوانب تأثیرگذار افغان برای قطع دایمی منازعات مسلحانه و ایجاد آینده سیاسی با ثبات.

2)           اجتناب از خودخواهی و انحصار طلبی در قدرت، انعطاف پذیری و پاسخگویی امارت اسلامی (جانب طالبان) و سایر جوانب تاثیرگذار افغان برای رسیدن به یک تفاهم کلان سیاسی.

3)           توافق و تعهد همه جوانب سیاسی بر قاعده بازی سیاسی انتخابی و خشونت پرهیز.

4)           تعریف ساختار سیاسی و حکومتداری، زمینه سازی و تعریف مشارکت معنادار همه اقوام در قدرت سیاسی و تصامیم دولت بر اساس تصویب و تطبیق قوانین عادلانه.

5)           حفظ و تطبیق روند مردم سالاری وکسب اقتدار سیاسی از طریق انتخابات، دولت انتخابی (هم مشروعیت ملی و هم دینی داشته باشد)، رهبران انتخابی و پاسخگو، تعریف ارکان دولت و تفکیک قواء، برگزاری انتخابات سراسری و عادلانه، و مراجعه به آرا و خواست‌های ملت در مسائل کلان و سرنوشت ساز کشور.

6)           تعریف و احترام به ارزش‌های ملی و مشترک، همدیگر پذیری، احترام گذاشتن همه اقوام و جریان‌ها به ارزش‌ها و تفاوت‌های فکری، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی یک دیگر، و تلاش برای یک افغانستان باثبات و مترقی.                       

7)           اخوت و همزیستی پیروان مذاهب در افغانستان در سطح منطقه نظیر نداشته و جدا ناپذیر استند. بناً باید در کنار مذهب حنفی و اهل تسنن، مذهب جعفری و اهل تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور حفظ و احترام گذاشته شود.

8)           حفظ اعتدال، کنار گذاشتن اجبار و جلوگیری از افراط و تفریط در امور شرعی.

9)           حفظ و توسعه آزادی بیان، مطبوعات و رسانه‌ها، حق دسترسی به اطلاعات، آزادی‌های اجتماعی، مدنی، سیاسی و حق اعتراض مسالمت‌آمیز برای تمام اتباع افغانستان در چوکات قوانین عادلانه.

10)        حراست و حمایت از حقوق و آزادی‌های اساسی زنان (حق تعلیم، تحصیل، کار، مشارکت و حضور معنادار در عرصه‌های سیاسی، مدنی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی).

11)       حضور و مشارکت معنادار نسل نو و جوانان به عنوان طرف تاثیرگذار در روند تصمیم‌گیری‌های ملی.
نخبگان نسل
نو و جوانان باید از مبارزه و تلاشهای فردی و پراکنده گذشته (اگر ممکن نیست در یک صف واحد قرار گیرند، با همفکران خویش چندین جریان سیاسی- مدنی هدفمند را با آجندای روشن برای شیوه دولت‌داری و رسیدن به اقتدارسیاسی پدید آورند) و متحدانه در راستای رسیدن به ثبات سیاسی و صلح دایمی در کشور مبارزه و تلاش نمایند. همانطوری که قبلا توضیح داده شد، در دو دهه پسین (ظهور جمهوری اسلامی افغانستان)، چهار محور سیاسی در افغانستان حضور داشتند؛ ۱ تکنوکرات‌های شامل در قدرت  ۲ رهبران و تنظیم‌های جهادی ۳ تحریک اسلامی طالبان و ۴ نسل نو و جوانان افغانستان. از این جمله، سه محور نخست در تمام تصامیم سیاسی و نظامی افغانستان حضور فعال داشته‌اند. اما محور چهارم- نسل نو و جوانان افغانستان تاکنون نقش فعال و معنادار نداشته، در تصمیم گیری‌ها دخیل نبوده و همواره قربانی تصمیم‌گیری‌های سه محور نخست شده‌اند.

12)       مشارکت سیاسی و سهیم سازی نسل نو و جوانان در نشستها و تصامیم ملی، فارَم‌ها و پلاتفورم‌های بینالمللی در خصوص قضایای افغانستان خارج از سه محور فوق الذکر و دخیل در تصامیم سیاسی.

13)       حفظ حقوق و رسیدگی بدون استثنا به مشکلات قربانیان جنگ، وارثان شهداء و افراد دارای معلولیت ناشی از چندین دهه منازعه در افغانستان.

14)       ایجاد و تشکیل ‌‌نیروهای دفاعی و امنیتی، سازمان استخباراتی و اطلاعاتی، و پولیس مسلکی متعهد، غیرسیاسی و غیر وابسته.

15)       اجتناب از وضع محدودیت و ممنوعیت فعالیت‌های فرهنگی و هنری و حفاظت از میراثهای فرهنگی، هنری و باستانی افغانستان. 

16)        حفظ، تداوم، توسعه و ایجاد روابط دوستانه و استراتیژیک با کشور‌های همسایه، منطقه و جهان بر اساس منافع ملی.

17)      اجتناب از ایجاد حساسیت در روابط خارجی و حفظ بی طرفی در تنش‌ها، رقابت‌های منفی و جنگ‌های    نظامی و استخباراتی منطقه و جهان.

18)       حمایت قاطع سازمان ملل متحد به ویژه شورای امنیت و سایر سازمان‌های بین‌المللی از مردم، زنان، نسل نو و جوانان افغانستان.

19)       دوام حمایت‌های مالی جهانی و همکاری جدی و صادقانه جامعه جهانی با مردم افغانستان در راه رسیدن به صلح پایدار و ثبات دایمی.

بورد عالی رهبری گروه تماس

miakhil
همایون میاخیل

رئیس کمیته هماهنگی و جمع آوری معلومات

FB_IMG_1608375994884 copy
احسان الله حکمت

رئیس دفتر ارتباطات، رسانه‌ها و سخنگوی

خلیل احمد متین، معاون گروپ تماس جوانان برای صلح
خلیل احمد متین

معاون گروه تماس

12122 copy
محمد سنگر امیرزاده

رئیس گروه تماس

paktika copy
سید جمال‌الدین آصف‌خیل

عضو بورد عالی رهبری

Tabhar(1)
محمد فهیم کریمی

معاون دفتر ارتباطات، رسانه ها و سخنگوی

sohail
وحید الله سهیل

رئیس کمیته حقوق بشر

baktash
احمد بکتاش بریالی

رئیس کمیته هماهنگی با قربانیان جنگ

20
روکی مصلح

عضور بورد عالی رهبری

Jahanzib Sharifi
جهانزیب شریفی

عضور بورد عالی رهبری

sakhi
اقبال سخی

عضور بورد عالی رهبری

hilmand
توریالی هلمند

عضور بورد عالی رهبری

masror
حمید الله مسرور

عضور بورد عالی رهبری

UGPVE08590
نعمت‌الله سلطانی

عضور بورد عالی رهبری

برای مشاهده بورد کامل رهبری اینجا کلیک کنید

در حال بروزرسانی...ا