پیشینه

افغانستان در نیم قرن اخیر دچار تحولات زیادی بوده است. این تحولات در محور کودتا، تجاوز و اشغال، بحران مشروعیت، تحمیل نظام و ایدئولوژی سیاسی شرقی و غربی و شکل نگرفتن نظام سیاسی فراگیر و پایدار؛ آتش جنگ و منازعه را همواره شعله‌ور نگهداشته است. شعله‌ی این جنگ طولانی بیش تر از نیم قرن است که ادامه دارد و در این جنگ دوامدار، میلیون‌ها افغان آواره، مهاجر، شهید و زخمی شده اند. پس از چندین دهه منازعه، روزنه‌ی که برای صلح پایدار در کشور به وجود آمده بود، نیز نافرجام باقی مانده و رویای مردم افغانستان برای صلح سراسری و ثبات پایدار، تحقق نیافت.

در این میان نسل نو و جوانان افغانستان بالاترین آسیب‌پذیری را از بی ثباتی، عدم پایداری نظام و تحولات چند دهه‌ی اخیر متحمل شده اند. نبود همصدایی و عدم شکل گیری جریان‌های هدفمند نسل نو و جوانان از یک طرف و نداشتن صلاحیت و نقش معنادار در تصمیم گیری‌های سیاسی؛ نسل نو و جوانان را به اصلی‌ترین قربانیان منازعات دوامدار در کشور تبدیل نموده است.

بنابر این جمعی از فعالان نسل نو و جوانان افغانستان پس از سال 1384  برای ایجاد همصدایی و همگرایی نسل نو و جوانان و دادخواهی جهت تحکیم صلح و ثبات پایدار در کشور با رویکرد خشونت پرهیز در قالب فعالیت‌های مدنی و اجتماعی گام گذاشتند

.

این حرکت‌ها به مرور زمان و با درک شرایط و وضعیت سیاسی در کشور، از فعالیت در قالب نهاد‌های مدنی به حرکت‌ها و فعالیت‌های برنامه محور ملی گسترش یافته و فعالیت‌های مهم را رقم زدند:

انجمن جوانان موفق

انجمن جوانان موفق افغانستان


سال 1384

انجمن جوانان موفق افغانستان از آغازین حرکت‌های جوانان جهت نهادسازی در حوزه‌های مدنی و سیاسی بود که در سال 1384 هجری- خورشیدی برابر با 2005 میلادی در کابل تأسیس گردید. پس از برگزاری ده‌ها کنفرانس و نشست، به منظور ایجاد انسجام و  هماهنگی بیشتر جوانان، شورای  هماهنگی نهاد های جوانان افغانستان جهت آغاز فعالیت‌های گسترده‌تر ایجاد گردید.

شورای هماهنگی نهاد‌های جوانان افغانستان


سال 1387

شورای هماهنگی

شورای هماهنگی نهاد های جوانان افغانستان متشکل از 25 نهاد فعال مدنی در سال 1387 برابر با 2008 میلادی، به منظور دادخواهی و احقاق حقوق جوانان تأسیس و به فعالیت‌های مدنی خود ادامه داد. شورای هماهنگی جوانان افغانستان در ادامه ی فعالیت‌ها و به منظور توحید صداها و دادخواهی برای نسل جوان و ایجاد مرکزیت قوی و منسجم ملی، مرکز  هماهنگی ملی جوانان افغانستان را ایجاد نمود.

مرکز هماهنگی

مرکزهماهنگی ملی جوانان افغانستان


سال 1389

مرکزهماهنگی ملی جوانان افغانستان در سال 1389 برابر با 2010 تأسیس گردید. این مرکز، صدای مشترک  جوانان افغانستان را در مرکز و ولایات کشور به‌ وجود آورد و توانست جوانان تحصیل یافته و فعال را، در یک محوریت جمع نموده و با برگزاری ده‌ها نشست‌، کنفرانس‌ و فعالیت های ملی و تاریخی به موفقیت‌های چشمگیری در حوزه جوانان نایل آمد که از آن جمله کنفرانس ملی جوانان افغانستان و جرگه ملی صلح جوانان افغانستان را می‌توان نام برد.

این حرکت های جوانان جهت نهادسازی در حوزه‌های مدنی - سیاسی بود که برای ایجاد انسجام، هماهنگی، دادخواهی و احقاق حقوق جوانان تاسیس و ده‌ها نشست‌، کنفرانس‌ها‌‌ و فعالیت‌های ملی و تاریخی از جمله کنفرانس ملی جوانان افغانستان و جرگه ملی صلح جوانان افغانستان را برگزار کردند و حرکت‌های پس از آن را منظم تر و معنادارتر ساختند.

کنفرانس ملی جوانان افغانستان


سال 1390

کنفرانس ملی

در سال 1390 کنفرانس ملی جوانان افغانستان جهت تلاش برای تحکیم ثبات، اشتراک در تصمیم گیری‌ها و بحث روی مسایل مهم ملی با اشتراک صدها جوان از 34 ولایت کشور، تدویر یافت که حامد کرزی رییس جمهور اسبق افغانستان نیز در محفل افتتاحیه‌ی آن شرکت داشت.

اشتراک‌کنندگان این کنفرانس دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خویش را پیرامون روند مصالحه، تحکیم ثبات، تأمین عدالت، حکومت داری خوب، حاکمیت قانون، اصل شفافیت و حسابدهی، انکشاف متوازن، مبارزه علیه مواد مخدر، ایجاد زمینه‌های اشتغال برای جوانان و مشارکت جوانان در تصمیم گیری‌ها در قطعنامه‌ی 20 ماده‌ای با مردم، حکومت وقت و نهاد‌های بین المللی شریک ساختند.

بیشتر بخوانید
جرگه ملی صلح جوانان افغانستان

جرگه ملی صلح جوانان افغانستان


سال 1391

در سال 1391 جرگه‌ ملی صلح جوانان افغانستان برای چهار روز در ماه اسد برگزار گردید که در آن 1700 نماینده‌ی جوانان از تمام ولایات کشور و صدها مهمان در تالار لویه جرگه‌ و قصر سلام خانه- ارگ ریاست جمهوری اشتراک کردند.

اعضای جرگه روی چالش‌های عمده و مهم کشور از جمله روند مذاکرات صلح، چگونگی حضور امریکا در افغانستان، مبارزه با فساد اداری، بیکاری و مشکلات تعلیمی و تحصیلی در کشور تبادل نظر کرده و خواست‌های شان را در قالب قطعنامه سی و یک ماده‌ای ترتیب و به رییس جمهور وقت تسلیم دادند.

بیشتر بخوانید
network logo

شبکه اصلاح و تغییر


سال 1391

پس از برگزاری جرگه ملی صلح جوانان افغانستان؛ روسای موقت و انتخابی، اکثریت اعضای هیات اداری و دارالانشای برگزاری جرگه، تعدادی از مسوولان و منشی‌های کمیته‌های بیست‌گانه و شماری از نهاد‌های مستقل مدنی، به منظور تداوم حرکت‌های دادخواهانه، ایجاد بستر مشترک و مؤثر برای جوانان و رسیدن به اهداف ملی و حیاتی در افغانستان، اقدام به تاسیس شبکه اصلاح و تغییر نمودند.

شبکه اصلاح و تغییر با رویکرد سیاسی-مدنی، روحیه مسوولیت پذیر و ساختار فراقومی در ۲۰ سنبله  ۱۳۹۱ هجری خورشیدی برابر با ۱۰ سپتمبر ۲۰۱۲ میلادی به هدف «انتقال مدیریت سیاسی به نسل نو و جوان» در کابل شکل گرفت.

 شبکه اصلاح و تغییرتا کنون پنج دور کاری را بصورت انتخابی پشت سر گذاشته و با فعالیت‌ها و مبارزات مدنی و دادخواهانه و با برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌‌ها و گردهمایی‌ها در زمینه‌های تحکیم صلح سراسری، زندگی مسالمت‌آمیز، دسترسی اتباع به حقوق بنیادین و اساسی، تحقق دولت قانون‌مند، حکومت داری خوب، مسوول و پاسخ‌گو تلاش کرده است. فعالیت و دادخواهی‌ شبکه اصلاح و تغییر برای تحقق اهداف بلند مدت، به هدف رسیدن به افغانستان با ثبات و مترقی متحدانه ادامه دارد.

CGPNewLogoBzd

گروه تماس برای صلح


سال 1398

سر انجام جمعی از فعالان نسل نو و جوانان، شماری از نهاد‌ها و جریان‌های سیاسی- مدنی جوان محور با درک از وضعیت موجود و نیازمندی‌های جدی و موثر در زمنیه ایجاد نظام پایدار و تامین صلح و ثبات دایمی در کشور، گروپ تماس جوانان برای صلح (به اساس مشوره و تصمیم رهبری و همکاران گروه تماس و جرگه صلح نسل نو و جوانان بعد از تحولات سیاسی و نظامی 24 اسد 1400 - 15 آگست 2021 به نام «گروه تماس برای صلح» اختصار گردید. ) و جرگه صلح نسل نو و جوانان- از بزرگترین جریان‌ها و برنامه‌های صلح خواهی را راه اندازی کردند.

گروه تماس به عنوان حرکت ملی صلح خواهی، مستقل و غیر وابسته به افراد یا گروه‌های سیاسی، متشکل از فعالان نسل نو و جوانان، در 31 اسد 1398جهت ایجاد و تقویت آدرس همه شمول نسل نو و جوانان، دادخواهی برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور، تفاهم از طریق گفتگو و راه‌حل‌های سیاسی، تقویت جایگاه و مشارکت سیاسی زنان، مراجعه به آرا و خواست‌های مردم، حفظ روند مردم سالاری و کسب اقتدار سیاسی از طریق انتخابات و حمایت از قانون اساسی که در آن حقوق تمام اتباع محفوظ باشد، تاسیس گردید.

رفتن به صفحه اصلی گروه تماس